Pobješnjeli Max: Divlja cesta (Mad Max: Fury Road, 2015) i danas mi je u pamćenju. Do tog filma nisam bila pogledala ni jedan drugi film iz svijeta Pobješnjelog Maxa, ali Charlize Theron bila je dovoljan poticaj da me namami u kino. Iako je jedva izustila i riječ, ludilo postapokaliptičnog svijeta iznjedrilo je od Imperator Furiose očaravajuću i zastrašujuću akcijsku junakinju. Furiosa: Pobješnjeli Max saga (Furiosa: A Mad Max Saga, 2024) živi na lovorikama okorjelog lika kojeg je redatelj i scenarist George Miller uspio stvoriti uz pomoć Theron.
George Miller se prvi put fokusira na proširenje svijeta kojeg je stvorio prije 45 godina prvim filmom Pobješnjeli Max (Mad Max, 1979). Možda je slučajnost da mu za to služi lik mlade djevojke Furiose, ali simbolika plodnosti koristi se kao izričiti motiv u oba filma sa Furiosom kao središnjim likom. U pustinjskoj zemlji u kojoj je nasilje uzrokovano neimaštinom vode i potrebom za golim preživljavanjem najdragocjeniji plijen postaju žene i sjemenke. Baš kao što su one simbol nastavka i obilja, mlada Furiosa je je sjeme iz kojeg se širi svijet Pobješnjelog Maxa.
Furiosu kao djevojčicu upoznajemo u trenutku kada sa stabla skida voćku kao da je u rajskom vrtu, a ubiranjem breskve započinje njezin ‘pakao’. Tako ju primjećuje grupa otpadnika kojima se učini kao unosan plijen. U pomoć joj stiže majka iz Zemlje obilja u kojoj su, čini se, jedini pripadnici žene. I Furiosu i njezinu majku nakon duge danonoćne potjere ipak uhvati banda na čelu s Dementusom (Chris Hemsworth). Kada obje odbiju odati gdje se nalazi Zemlja obija, Furiosinu majku nakon mučenja razapnu i zapale.
Dementus se postavlja u ulogu Furiosinog oca, to jest Furiosa mu služi kao zamjena za dvoje djece koje je izgubio u nerazjašnjenim okolnostima. To ga ipak ne zaustavi da Furiosu zamijeni za već neku uslugu kod Immortan Joea, a spretna djevojčica bježi od njegovih pohotnih sinova u rudnike. Tamo njezina spretnost i vojna sprema dolazi do izražaja i Furiosa postaje bitan pijun Immortanove radne snage.
Svijet Pobješnjelog Maxa surov je i primitivan. Sastoji se od nekoliko paravojnih utvrda koje međusobno trguju s izrazitim nepovjerenjem i cestovnih bandi koje robu kojom se trguje pokušavaju ukrasti. U ovom nastavku detaljnije upoznajemo Naftograd i Farmu metaka, a putovanje između njih uvijek prati i neka avanturistička akcijska scena. Ana Taylor Joy jednako se dobro snalazi u bjesomučnoj akciji kao i Charlize Theron, samo što je nakon zastrašujućeg napada na sva osjetila u Divljoj cesti akcija u najnovijem nastavku (to jest prednastavku) pomalo suzdržana. Pomanjkanju uzbuđenja ne pomaže ni to da znamo da Furiosa mora preživjeti do Divlje ceste.
Ono što je zanimljivo u posljednja dva filma Sage Pobješnjelog Maxa je sraz između ‘muškog’ i ‘ženskog’ svijeta. Agresije, potrebe za dominacijom i taštine ne nedostaje, ali ono za što se Furiosa trudi izboriti je mir, blagostanje i zajednica. Ne treba se daleko zagrebati ispod površine da bi se razotkrile teme o ekologiji, izrabljivanju, kao i vrijednosti žena. Iako se nikad njima ne bavi izričito, Miller nedvojbeno prikazuje kamo vodi egoistični kapitalizam i koje vrijednosti su potrebne da mu se suprotstave.
Furiosa: Pobješnjeli Max saga nažalost nije jednako dobar kao njegov prethodnik. Postoji i strah od franšizacije što znači dosadnu reciklažu dosad uzbudljivog materijala. Zasad je još uvijek jedan od zanimljivijih filmova na kino repertoaru i vrijedi ga doživjeti na velikom platnu.